| Function | Kitchen Faucets |
|---|---|
| Feature | Widespread |
| Style | Traditional |
| Finish | Antique Brass |
| Installation Holes | Two Holes |
| Number of Handles | Two Handles |
| Faucet Total Height | 182 mm (7.17") |
| Spout Height | 120 mm (4.72") |
| Spout Length | 150 mm (5.91") |
| Faucet center | 3 to 6 Inches |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Net Weight (kg) | 1.36 |
| Shipping Weight (kg) | 1.56 |







