| Specification | |
|---|---|
| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Antique Brass |
| Style | Countertop |
| Flow Rate | 1.8 GPM (6.81 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 310 mm ( 12.2" ) |
| Spout Height | 200 mm ( 8.2" ) |
| Spout Length | 145 mm ( 5.7" ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.84 |
| Shipping Weight (kg) | 2.04 |







