| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Antique Brass |
| Style | Traditional |
| Flow Rate | 1.8 GPM (6.81 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 143 mm ( 5.6 " ) |
| Spout Height | 65 mm ( 2.6 " ) |
| Spout Length | 185 mm ( 7.3 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 0.75 |
| Shipping Weight (kg) | 0.95 |



