| aucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Antique Brass |
| Style | Traditional |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) max |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 325 mm ( 13.8 " ) |
| Spout Height | 270 mm (9.1 " ) |
| Spout Length | 195 mm ( 8.3 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.4 |
| Shipping Weight (kg) | 1.75 |

