| Faucet Type | Bathroom Sink Faucet |
|---|---|
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Nickel Brushed |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 305 mm ( 12 " ) |
| Spout Height | 200 mm ( 7.9 " ) |
| Spout Length | 180 mm ( 7.1 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.3 |
| Shipping Weight (kg) | 2.2 |





