| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Nickel Brushed |
| Style | Traditional |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 170 mm ( 6.7 " ) |
| Spout Height | 65 mm ( 2.6 " ) |
| Spout Length | 147 mm ( 5.8 " ) |
| Spout Width | 69 mm ( 2.7 ") |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Glass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 0.8 |
| Shipping Weight (kg) | 1.1 |





