| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Oil-rubbed Bronze |
| Style | Antique |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 240 mm (9.4 ") |
| Spout Height | 120 mm (4.7 ") |
| Spout Length | 85 mm (3.3 ") |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.1 |
| Shipping Weight (kg) | 1.5 |



