| Function | Sink Faucets |
|---|---|
| Collection | Mosel |
| Feature | Centerset |
| Style | Contemporary |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Faucet Total Height | 311mm(12.24") |
| Spout Height | 251mm(9.88") |
| Spout Length | 121mm(4.76") |
| Faucet center | Single Hole |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Net Weight (kg) | 2.39 |
| Shipping Weight (kg) | 2.86 |







