| Installation Type | Deck |
|---|---|
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Dual Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) max |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 19cm(7.5") |
| Spout Height | 4cm(1.6") |
| Spout Length | 6cm(2.4") |
| Material | |
| Faucet Body Material | Ceramic |
| Faucet Spout Material | Ceramic |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.3kg |
| Shipping Weight (kg) | 2.0kg |

