| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Rotatable |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 300 mm (11.81") |
| Spout Height | 240 mm (9.45") |
| Spout Length | 220 mm (8.66") |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.22 |
| Shipping Weight (kg) | 1.60 |



