| Specification | |
|---|---|
| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Vessel |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 270 mm (10.63") |
| Spout Height | 175 mm (6.89") |
| Spout Length | 170 mm (6.69") |
| Spout Width | 60 mm (2.37") |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.30 |
| Shipping Weight (kg) | 1.50 |




