| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2.5 GPM (9.46 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 170 mm ( 6.8 " ) |
| Spout Height | 120 mm ( 4.8 " ) |
| Spout Length | 160 mm ( 6.4 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Glass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Shipping Weight (kg) | 1.39 |




