| Faucet Type | Bathroom Sink Faucet |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) max |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 182 mm ( 7.2 " ) |
| Spout Height | 95 mm ( 3.7 " ) |
| Spout Length | 180 mm ( 7 " ) |
| Spout Width | 120 mm ( 4.7" ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |

