| Function | Sink Faucets |
|---|---|
| Collection | Sublime |
| Feature | Widespread |
| Style | Contemporary |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | Three Holes |
| Number of Handles | Two Handles |
| Faucet Total Height | 180mm(7.09") |
| Spout Height | 153mm(6.02") |
| Spout Length | 149mm(5.87") |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Net Weight (kg) | 3.06 |
| Shipping Weight (kg) | 4.18 |






