| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Widespread |
| Installation Holes | Three Holes |
| Number of Handles | Two Handles |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2.5 GPM (9.46 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 70 mm ( 2.8 " ) |
| Spout Height | 50 mm ( 2 " ) |
| Spout Length | 140 mm ( 5.5 " ) |
| Spout Width | 100 mm ( 3.9 " ) |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Stainless Steel |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.9 |
| Shipping Weight (kg) | 2.48 |
