| Specification | |
|---|---|
| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
| Feature | Touch/Touchless |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2 GPM (7.57 L/min) |
| Valve Type | Solenoid valve |
| Battery Type | AA |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 182 mm ( 7.2 " ) |
| Spout Height | 110 mm ( 4.3 " ) |
| Spout Length | 138 mm ( 5.4 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | A Grade ABS Plastic |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Battery Included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.03 |
| Shipping Weight (kg) | 1.63 |







