| Feature | Waterfall |
|---|---|
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2 GPM (7.57 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 210 mm ( 8.3 " ) |
| Spout Height | 95 mm ( 3.7 " ) |
| Spout Length | 140 mm ( 5.5 " ) |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Glass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.1 |
| Shipping Weight (kg) | 1.3 |




