| Specification | |
|---|---|
| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2 GPM (7.57 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 170mm (6.69") |
| Spout Height | 65mm (2.55") |
| Spout Length | 147mm (5.78") |
| Spout Width | 69mm (2.71") |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Glass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 0.74 |
| Shipping Weight (kg) | 1 |




