| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2 GPM (7.57 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 180 mm ( 7.1 " ) |
| Spout Height | 140 mm ( 5.5 " ) |
| Spout Length | 110 mm ( 4.3 " ) |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Shipping Weight (kg) | 2.2 |




