| Function | Sink Faucets |
|---|---|
| Collection | Bistro |
| Feature | Centerset, Waterfall |
| Style | Countertop |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Faucet Total Height | 287 mm (11.30") |
| Spout Height | 235 mm (9.25") |
| Spout Length | 120 mm (4.72") |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| Net Weight (kg) | 1.7 |
| Shipping Weight (kg) | 1.9 |





