| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall, LED |
| Installation Type | Widespread |
| Installation Holes | Three Holes |
| Number of Handles | Two Handles |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) max |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 62.6 mm ( 2.5 " ) |
| Spout Height | 55.3 mm ( 2.2 " ) |
| Spout Length | 93.7 mm ( 3.7 " ) |
| Spout Width | 192.5 mm ( 7.58 " ) |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| LED Information | |
| LED Power Source | Water Flow |
| LED Color | Green, Red, Blue |
| LED turns Green between | 25-40℃ (77-104℉) |
| LED turns Blue between | 0-25℃ (32-77℉) |
| LED turns Red between | 40-100℃ (104-212℉) |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
