| Faucet Type | Bathroom Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Waterfall, LED |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 2 GPM (7.57 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Battery Type | AA |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 180 mm ( 7.1 " ) |
| Spout Height | 60 mm ( 2.7 " ) |
| Spout Length | 136 mm ( 5.47 " ) |
| Spout Width | 110 mm ( 4.3 " ) |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Glass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| LED Information | |
| LED Power Source | Battery |
| LED Color | Blue, Green, Red |
| LED turns Green between | 0-30 ℃ ( 32-86 ℉ ) |
| LED turns Blue between | 30-40 ℃ ( 86-104 ℉ ) |
| LED turns Red between | 40-50 ℃ ( 104-122 ℉ ) |
| LED begins flashing between | 50-100 ℃ ( 122-212 ℉ ) |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Battery Included | No |
| Weights | |
| Shipping Weight (kg) | 1.8 |






