| Function | Bathroom Sink Faucet |
|---|---|
| Feature | Centerset, Waterfall, LED |
| Style | Contemporary |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Faucet Total Height | 140 mm(5.51") |
| Spout Height | 117mm(4.61") |
| Spout Length | 120mm(4.72") |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Zinc Alloy |
| LED Power Source | Water Flow |
| LED Color | Blue, Red |
| LED turns Blue between | 0-38℃ (32-100.4℉) |
| LED turns Red between | 39-100℃ (102.2-212℉) |
| Net Weight (kg) | 1.2 |
| Shipping Weight (kg) | 1.38 |






