| Function | Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | Centerset, Waterfall, LED |
| Style | Contemporary |
| Finish | Chrome |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Faucet Total Height | 131 mm (5.15") |
| Spout Height | 117 mm (4.6") |
| Spout Length | 90.5 mm (3.56") |
| Spout Width | 55 mm (2.17") |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| LED Power Source | Water Flow |
| LED Color | Blue, Green, Red |
| Net Weight (kg) | 1.7 |
| Shipping Weight (kg) | 2 |








