| Faucet Type | Kitchen Sink Faucets |
|---|---|
| Feature | LED |
| Installation Type | Centerset |
| Installation Holes | One Hole |
| Number of Handles | Single Handle |
| Finish | Chrome |
| Style | Contemporary |
| Flow Rate | 1.5 GPM (5.7 L/min) |
| Valve Type | Ceramic Valve |
| Cold and Hot Switch | Yes |
| Dimensions | |
| Overall Height | 340 mm (13.39") |
| Spout Height | 110 mm (4.33") |
| Spout Length | 160 mm (6.3") |
| Faucet center | Single Hole |
| Material | |
| Faucet Body Material | Brass |
| Faucet Spout Material | Brass |
| Faucet Handle Material | Brass |
| LED Information | |
| LED Power Source | Water Flow |
| LED Color | Flashing Red, Blue, Green, Red |
| LED turns Green between | 31-40℃(87.8-104℉) |
| LED turns Blue between | 0-30(32-86℉) |
| LED turns Red between | 41-50℃(105.8-122℉) |
| LED begins flashing between | 50-100℃(122-212℉) |
| Accessories Information | |
| Valve included | Yes |
| Drain included | No |
| Weights | |
| Shipping Weight (kg) | 1.45 |







